
Od wywiadu przez postawienie hipotezy - do badania i terapii.
Większość dorosłych osób trafia do mnie z objawami bólowymi, przy okazji wywiadu wspominając mi o wielu innych czasami trudnych do opisania i zakwalifikowania objawach.
Wielokrotnie pracując nad głównym celem (uwolnieniem od bólu), efektem ubocznym była poprawa objawów dodatkowych, jak np. zmniejszenie trzeszczenia w stawie, zmniejszenie szumu w uszach, lepsze zasypianie, zmniejszone pieczenie na skórze czy utrata obrzęku, pajączków naczyniowych lub poprawa kolorytu skóry przy przebarwieniach w towarzyszących chorobach układowych. Wtedy, obserwując te poprawy łatwiej było kontynuować pracę nakierowaną na właśnie te objawy, początkowo zaczynając spotkania od zupełnie innych potrzeb.
Jeśli interesuje Cię przebieg procesu to w uproszczeniu, po omówieniu potrzeb i doprecyzowaniu historii sytuacji (wywiad), wybieram najważniejsze elementy do przebadania i stawiam hipotezę (czyli najbardziej prawdopodobny scenariusz dla opisanej sytuacji, w razie potrzeby wykonuję pełne badanie neurologiczne, ortopedyczne, USG). Następnie wprowadzam pierwsze elementy terapii i w zależności od sytuacji wykonuję powtórne badanie oczekując natychmiastowej poprawy lub – w niektórych przypadkach – po odczekaniu kilku dni. W używanych przeze mnie modelach terapii oczekujemy dość szybkiej poprawy w objawach, zazwyczaj następuje ona już po pierwszym spotkaniu co pomagam nam zweryfikować najważniejszą rzecz, czyli czy ciało w ogóle reaguje na wprowadzane bodźce. Jeżeli mamy poprawę, bardzo dobrze, wtedy kontynuujemy proces terapii obserwując wszystkie kolejne zmiany samopoczuciu. Jeśli natomiast nie mamy poprawy po pierwszym spotkaniu, korygujemy hipotezę i wprowadzamy kolejne bodźce terapeutyczne. Daję sobie dwa spotkania abyś odczuł/ła poprawę po wykonanej terapii. Jeśli takowa nie następuje zazwyczaj przyczyny leżą w obszarach na które trudno manualnie oddziaływać i wtedy wskazuję precyzyjną drogę dalszej diagnostyki u innych specjalistów.